Хайдутин за манекени

 Този раздел е празен или е мъниче. Можете да помогнете на Уикипедия, като го разширите.

          • Използвана е диалогична форма за построяване на поемата, обичаен похват и в народната песен. Много често хайдушките народни песни се изграждат като диалог между хайдутина и майката, хайдутина и гората, хайдутина и славейчето и т.

Творбата започва с лирически увод. Той има важно значение на предисловие за последвалия го събитиен разказ.

От турската власт са наричани и хайрсъзи, хадамаци (хайти), арамии (харамии) и пр. На гръцки език на понятието „хайдутин“ е идентично наименованието „клефт“.

В разговорния език и до днес хайдутин, преминало в диалектното айдук, хайдук, мн.ч. обикновено хайдуци (не хайдути) продължава още да се употребява синонимно (в официалното си властово значение от османско време) вместо „крадец“, „разбойник“.

Хайдутите плащали скъпо за делата си. Освен, че животът им бил много тежък, защото турците пускали редовно след тях големи потери, заловят ли хайдутин, той традиционно умирал в големи мъки.

          Основна в творбата е темата за свободата – както лична, така и обща, народна. За малкия Чавдар личната свобода означава незачитане на потискащата чужда воля и противопоставяне на унижението и на бездействието.

Там мюсюлманите получавали своята „награда“ за насилията, над техните братя и сестри.

Цар Борил е син на неизвестна по име сестра на Петър, Асен и Калоян, като стига до българския трон

Хайдут Хайдутин Велко има два брака, като негова втора съпруга е Чучук Стана. По-късно тя се омъжва за известния гръцки капитан Георгакис Олимпиос.

Ставя ясно, че хайдутството непрекъснато е създавало грижи на властта и въпреки жестоките мерки за преследване, до Освобождението на България, „бунтовниците” не се свършват.

За разлика от тях, съвременното население в България , търпи безропотно налаганото му ново турско робство, а милиони от тях, дори се радват на внушаваните им мантри за демокрация, от еничарите които ги управляват.

Истор. По време на турското робство - народен закрилник,борец срещу османското владичество.

В българския език съществуват две близки по форма думи: хайдутин

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *